Forum motoryzacyjne motokirc.pl

Motorowery, motocykle, skutery, samochody...
Witaj Drogi Gościu!

Zapraszamy do logowania lub rejestracji

Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 9:49 am

Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Rejestracja pojazdu SAM
PostWysłany: Sob Mar 30, 2013 9:13 pm 
Offline
niewtajemniczony
niewtajemniczony

Rejestracja: Nie Mar 24, 2013 11:49 am
Posty: 11
Miejscowość: Nowa Dęba
Pojazd: WSK 125
Komar 2330
Jawa CZ 350
Romet Ogar 200
Honda Civic V
Witam.
Złożyłem Wskę 125 lekko zmodyfikowaną (inny przód, lampa, tłumik, licznik, guziczki do świateł; spawane własnoręcznie uchwyty na stopki i pałąki do podnóżków) niestety bez dokumentów. Chcę Ją odmalować i zarejestrować najlepiej jako SAM. Poszperałem trochę w internecie i znalazłem ustawę dotyczącą rejestracji pojazdów SAM. Jak to w ustawach, wszystko wygląda prosto. Czy ktoś może robił już coś takiego i mógłby opisać jak to było w Jego przypadku? Jak się to odbywa tak na prawdę i jak bardzo pojazd musi być zmodyfikowany żeby można było go zarejestrować jak SAM?


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Rejestracja pojazdu SAM
PostWysłany: Śro Kwi 17, 2013 6:31 pm 
Offline
niewtajemniczony
niewtajemniczony

Rejestracja: Nie Mar 24, 2013 11:49 am
Posty: 11
Miejscowość: Nowa Dęba
Pojazd: WSK 125
Komar 2330
Jawa CZ 350
Romet Ogar 200
Honda Civic V
Popytałem tu i tam. Z tego co się dowiedziałem rejestracja "SAM'a" przedstawia się tak:

Trzeba potwierdzić że wszystkie części użyte do wykonania pojazdu są Twoje ( wypełnia się odpowiedni druczek)

Rama musi być wykonana własnoręcznie ( przynajmniej w części). Do niej musi być dołączony rysunek techniczny.

Opinia rzeczoznawcy jest niezbędna ( wg miłego pana w Stacji Kontroli Pojazdów).

Do badania technicznego należy się zgłosić z takim oto wnioskiem:
http://www.nettax.pl/serwis/imgpub/du/2 ... 1161_4.pdf

po badaniu stacja daje zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu zgodności pojazdu SAM z warunkami technicznymi i dokument identyfikacyjny. z tymi papierkami idziemy do WK i rejestrujemy


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Rejestracja pojazdu SAM
PostWysłany: Pią Kwi 19, 2013 7:14 am 
Offline
VI stopień wtajemniczenia
VI stopień wtajemniczenia
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob Lis 06, 2010 10:51 pm
Posty: 1005
Miejscowość: Trzebcz/Kraków
Pojazd: Romet Chart 210
Ciągnik SAM, 1 HC 102, Lublin 51, Star 28, Żuk
Audi A4 B5 1,9 TDI '98
Romet Mińsk 125 400A '89
Suzuki GSF Bandit 600N '96
Jest bardzo małe prawdopodobieństwo takiej rejestracji, mało który diagnosta się pod tym podbije (wiem z własnego doświadczenia). Najlepszą opcją w takim przypadku jest zarejestrowanie tego jako pojazd wolnobieżny, tylko wiąże się to z pewnymi ograniczeniami (teoretycznie max. prędkość 25 km/h), ludzie rejestrowali tak quady swego czasu, nie wiem jak to wygląda teraz.

_________________
Bieganie to coś więcej niż pasja, to styl życia, miłość, oddanie...


DIESEL KOPCI, DIESEL CZADZI, DIESEL NIGDY CIĘ NIE ZDRADZI takk


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Rejestracja pojazdu SAM
PostWysłany: Pią Kwi 19, 2013 6:05 pm 
Offline
niewtajemniczony
niewtajemniczony

Rejestracja: Nie Mar 24, 2013 11:49 am
Posty: 11
Miejscowość: Nowa Dęba
Pojazd: WSK 125
Komar 2330
Jawa CZ 350
Romet Ogar 200
Honda Civic V
tak czy inaczej mojej WSKi nie zarejestruję w ten sposób. Muszę wykombinować coś innego :D


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Rejestracja pojazdu SAM
PostWysłany: Pią Kwi 19, 2013 7:57 pm 
Offline
III stopień wtajemniczenia
III stopień wtajemniczenia
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 05, 2012 11:48 am
Posty: 169
Miejscowość: Dębica
Pojazd: .
Poprzednie: WSK 125 B3 ('84)
Golf MkII 1.3 ('90)
Opel Astra F 1992
Aktualne:
Mitsubishi Galant '97 2.0
Przerabiam swoją WSKę w bardzo podobny sposób co Ty :D i też przyszło mi do głowy zarejestrowanie na SAM ale jak widać też swojej nie zarejestruję w ten sposób :F

_________________
Live to Ride.


[quote="SzyMZek"]Zalatuje fuszerką, to tak jak na brudną du^pe zakładać czyste majtki :F[/quote]


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Rejestracja pojazdu SAM
PostWysłany: Sob Kwi 20, 2013 10:42 am 
Offline
niewtajemniczony
niewtajemniczony

Rejestracja: Nie Mar 24, 2013 11:49 am
Posty: 11
Miejscowość: Nowa Dęba
Pojazd: WSK 125
Komar 2330
Jawa CZ 350
Romet Ogar 200
Honda Civic V
@ Mielno
Znalazłem ramę z papierami. Wyrejestrowaną w '92 roku. ale z tego co się dowiadywałem to z rejestracją takiego pojazdu tez nie jest tak kolorowo. Poczytałem trochę o tym i wg wielu forów pojazd wyrejestrowany przed '97 da się ponownie zarejestrować bo wtedy jeszcze nie obowiązywała ustawa jakaś tam. Dzwoniłem do WK w Kolbuszowej i tam miły pan powiedział że nie da się. Wg WK w Tarnobrzegu da się jeśli pojazd został wyrejestrowany czasowo. Dzwoniłem do WK w Krośnie,gdzie rama została wyrejestrowana żeby sprawdzić jaki jest jej status. Gościu powiedział że takich informacji może udzielić tylko właścicielowi ( btw. Pani z Tarnobrzegu była gotowa od ręki sprawdzić status tego motocykla przez telefon:D). Według gościa z WK Krosno pojazd wyrejestrowany czasowo, po roku zmienia status na "wyrejestrowano na stałe".
Kompetencja urzędników i ich znajomość albo interpretacja przepisów mnie zadziwia coraz bardziej:) Zobaczymy co z tego wyniknie.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Rejestracja pojazdu SAM
PostWysłany: Sob Kwi 20, 2013 12:50 pm 
Offline
III stopień wtajemniczenia
III stopień wtajemniczenia
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Sie 05, 2012 11:48 am
Posty: 169
Miejscowość: Dębica
Pojazd: .
Poprzednie: WSK 125 B3 ('84)
Golf MkII 1.3 ('90)
Opel Astra F 1992
Aktualne:
Mitsubishi Galant '97 2.0
Te nasze przepisy to też niczego sobie :D jakby były jakieś postępy to daj znać, a jak nie to w dupie z nimi. :F

_________________
Live to Ride.


[quote="SzyMZek"]Zalatuje fuszerką, to tak jak na brudną du^pe zakładać czyste majtki :F[/quote]


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Rejestracja pojazdu SAM
PostWysłany: Sob Sie 17, 2013 9:42 am 
Offline
niewtajemniczony
niewtajemniczony

Rejestracja: Nie Mar 24, 2013 11:49 am
Posty: 11
Miejscowość: Nowa Dęba
Pojazd: WSK 125
Komar 2330
Jawa CZ 350
Romet Ogar 200
Honda Civic V
przepraszam, że tak długo ale nie miałem ostatnio zbyt wiele czasu.

Otóż poczytałem, popytałem tu i ówdzie i dostałem mailem Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie w takiej właśnie sprawie. Pan X postanowił że spór Jego i urzędników w WK rozstrzygnie sąd. Pan X powoływał się na ustawę "Prawo o ruchu drogowym z 1983 r" kiedy to ponowna rejestracja była możliwa- Urzędnicy twierdzili że nie jest to możliwe, ponieważ teraz działa nowa ustawa ( prawo o ruchu drogowym z dnia 20 VI 1997- kiedy rejestracja wyrejestrowanego pojazdu jest możliwa tylko w określonych przypadkach, jakich- zapraszam do lektury ustawy)
W pisemku możemy przeczytać min:

"Sąd zaznaczył, że jako materialnoprawną podstawę decyzji organy obu instancji powołały art. 79 ust. 4 ustawy z dnia 20 VI 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515), która weszła w życie 1 I 1998 r. Zgodnie z tym przepisem pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji z wyjątkiem pojazdów określonych w pkt 1-4. Spór w rozpoznawanej sprawie sprowadza się, zdaniem Sądu do tego, czy powyższy przepis ma zastosowanie w sytuacji, gdy pojazd został wycofany z ruchu na zasadach określonych w art. 62 ust. 2 poprzednio obowiązującej ustawy z dnia 1 II 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 11, poz. 41). Według organu odwoławczego organ rejestracyjny obowiązany był stosować aktualnie obowiązujące przepisy w tym powołany art. 79 ust. 4. Natomiast skarżący nie zgadzając się ze stanowiskiem organów obu instancji, podniósł, że motocykl został wyrejestrowany zgodnie z obowiązującym wówczas prawem, dopuszczającym możliwość ponownego zarejestrowania motocykla, a zatem nie ma podstaw do stosowania w tym przypadku art. 79 ust. 4 powołanej ustawy z dnia 20 VI 1997 r. - prawo o ruchu drogowym. W ocenie Sądu [b]przy rozpoznaniu niniejszej sprawy należy mieć na względzie zasadę niedziałania prawa wstecz - wyrażoną w art. 2 Konstytucji RP. Zasada niedziałania prawa wstecz jako dyrektywa postępowania polega na tym, że nie należy stanowić norm prawnych, które nakazywałyby stosować nowoustanowione normy prawne do zdarzeń, które miały miejsce przed wejściem w życie nowoustanowionych norm prawnych i z którymi prawo nie wiązało dotąd skutków normami tymi przewidzianych. W przypadku, gdy ustawodawca nakazuje kwalifikować według norm nowych zdarzenia zaistniałe przed wejściem tych norm w życie, wówczas mamy do czynienia z ustanowieniem norm z mocą wsteczną. Zatem zasada nieretroaktywności polega na niestosowaniu prawa do stanów faktycznych, zdarzeń i ich skutków, jakie zaistniały przed momentem wejścia w życie nowego aktu prawnego, względnie jego znowelizowanego przepisu."

Myślę że to rozwieje wszelkie watpliwości. Nie da się zarejestrować pojazdu, który został wyrejestrowany z wyjątkiem pojazdu, (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym):
1) odzyskanego po kradzieży;
2) zabytkowego;
3) mającego co najmniej 25 lat, którego model nie jest produkowany od lat 15, uznanego przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;
4) ciągnika i przyczepy rolniczej.


Góra
 Profil E-mail  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)


Podobne tematy
 Tematy   Autor   Odpowiedzi   Wyświetleń   Ostatni post 
Brak nowych postów rejestracja pojazdu bez papierów

romcioninho

3

2951

Pią Lip 04, 2008 3:32 pm

dedaj4001 Zobacz ostatni post

Brak nowych postów Wyrejestrowanie pojazdu

Kijo073

1

2054

Pon Maj 12, 2008 9:23 pm

peteero Zobacz ostatni post

Brak nowych postów Wyrejestrowanie pojazdu

Kijo073

1

2177

Pon Maj 12, 2008 10:31 pm

Boulik Zobacz ostatni post

Brak nowych postów rejestrowanie starego pojazdu?

sumarek

1

2169

Czw Cze 21, 2007 8:02 am

apollan Zobacz ostatni post

Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów. Sprzedaż pojazdu po krótkim czasie od zakupu.

mati590

7

4297

Pon Lut 15, 2010 9:29 pm

mati590 Zobacz ostatni post

 


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list

Moje Moto


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

phpBB SEO
[ Time : 0.053s | 24 Queries | GZIP : Off ]