Forum motoryzacyjne motokirc.pl

Motorowery, motocykle, skutery, samochody...
Witaj Drogi Gościu!

Zapraszamy do logowania lub rejestracji

Obecny czas: Pią Kwi 26, 2024 6:04 am

Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Budowa owiewki z laminatu
PostWysłany: Pon Wrz 24, 2007 11:11 pm 
Offline

Rejestracja: Pon Wrz 24, 2007 10:45 pm
Posty: 6
Miejscowość: Okolice Gorlic
Od wczoraj jestem szczesliwym posiadaczem mz etz 150 <brawo>
Wie ktoś jak wykonać takie cudo z laminatu???

http://www.allegro.pl/item247208840_owi ... zewki.html

Szukałem i znalazłem coś takiego:

"Cześć. Natknąłem się na twój temat i postanowiłem coś ci poradzić.

Zastosować możesz 4 metody (wybór zależy głównie od typu części - kształtu jaki chce się wykonać) :

1-kupno
2-odcisk/wtrysk/odlew
3-powlekanie
4-formowanie

<<< 1. Kupno - możesz kupić gotową część w sieci jest trochę sklepów internetowych gdzie sprzedają np. same zadupki czy pługi do danego motocykla głównie wykonane metodą wtryskową w kolorze białym do dalszego malowania

<<< 2. Odcisk/wtrysk/odlew - wyrabiasz gips dentystyczny (dostępny m.in. w hurtowaniach farmaceutycznych czy sklepach dla dentystów - nawet nie jest za drogi) w jakimś pojemniku, bierzesz element z danego motocykla obwijasz go na gładko folią z marketów do pakowania mięsa (taką z rolki co się lekko przykleja) tak aby dokładnie z każdej strony przylegała do elementu. Następnie rozlewasz gips w 2 pojemniki (50/50% wysokości części). Do jednego pojemnika z gipsem wkładasz część tak aby do połowy zanurzyła się w gipsie. Następnie przekładasz warstwy folii tak aby dokładnie przylegała i dzieliła formę na pół (aby formę można było potem rozdzielić i wyjąć element wzorcowy). Warto również np. od elementu wzorcowego do brzegu formy położyć ołówek lub gruby mazak (Stworzy on po zastygnięciu gipsu szczelinę na wlew materiału wypełniającego do formy). Warto również w czterech rogach formy wstawić kołki które będą pozycjonowały obie połówki formy. To zalewasz drugą częścią gipsu.
Czekasz aż forma zastygnie. Wtedy rozłączasz obie części ostrożnie i wyjmujesz element wzorcowy. Delikatnie oczyszczasz wnętrze formy ewentualnie dokonujesz manualnych korekt. Następnie łączysz obie połówki formy, owijasz je stanowczo taśmą szeroką izolacyjną (byle nie uszkodzić formy) aby nie przemieszczały się i aby wypełniacz nie wyleciał poza nie za bardzo (trochę wylecieć może - jest to usuwane przy obrabianiu elementu).

Teraz do formy wlewasz materiał wypełniający :
- roztopiony granulat (kulki) tworzywa sztucznego jeśli takowy gdzieś kupisz (trzeba podgrzać do około 300 stopni aby się rozpuścił) - UWAGA NA BHP (Pełna osłona ciała i twarzy bo można się poważnie poparzyć) !!!

- rozrobiona żywica epoksydowa zmieszana z gęsto pociętymi drobnymi pociętymi kawałkami włókna szklanego (w zależności od złożoności elementu kawałki 0,5-1x0,5-1cm) (żywice i maty z włókna można kupić w każdym markecie w dziale akcesoriów naprawczych do samochodów - OBI itp.) (UWAGA NA BHP !!! - używać maski z filtrem - najskuteczniejsza maska przeciwgazowa - osłona oczu i dróg oddechowych) opary dużej ilości żywicy silnie toksyczne i szkodliwe.

<<< 3. Powlekanie - Metoda chyba najłatwiejsza do wykonania w warunkach domowych i dająca bardzo dobre efekty. Wymaga jednak trochę zmysłu plastyczno technicznego.

Mianowicie wykonujemy (rzeźbimy, wycinamy) model/szablon elementu który chcemy uzyskać ze sztywnej pianki poliuretanowej (np. często stosowana do okładania lodówek i zamrażarek w ściankach), steropianu (tu może być problem bo żywice mogą go wyżreć/rozpuścić), kartonu. Bardzo dobrze nadaje się też siatka z tworzywa bez pamięci kształtu czasami spotykana w marketach ogrodniczych/budowlanych z gęstymi oczkami (2-5mm) którą można dowolnie modelować.

Dla uzyskania bloku pianki można wykorzystać tekturowy pojemnik np. pudełko po jakimś sprzęcie agd/rtv do którego wtryskujemy równomiernie piankę do wypełniania szczelin w oknach (pojemnik pod ciśnieniem - do kupienia w marketach budowlanych). Po zastygnięciu tworzy zdzieramy plastik i mamy jednolity blok materiału do wykonania danej części.
Z niego wycinamy/rzeźbimy kształt naszego elementu docelowego.

Na tak przygotowany model w miarę szybko nakładamy żywicę epoksydową (najlepiej nieprzeźroczystą np.szarą bo potem lepiej przy malowaniu się lakier przyjmuje), lub oklejamy ściśle matami/paskami z włókna szklanego zanurzonymi wcześniej w płynnej żywicy (kawałki czy paski z włókna szklanego powinny się krzyżować i zachodzić na siebie co wzmacnia konstrukcję). Całość staramy się możliwie wygładzić póki jeszcze żywica nie zastygnie gdyż zaschnięta się obrabia dość trudno. Dwie czy 3 warstwy maty z włókna szklanego na element piankowy powinny wystarczyć. Przy modelach z tektury czy siatki nakładamy tyle warstw ile wymagamy do pożądanego efektu. Po zastygnięciu żywicy wygładzamy całość z każdej strony papierem ściernym, lub szlifierką do uzyskania pełnej gładkości. Na to nakładamy podkład w sprayu a następnie warstwę lakieru właściwego i na koniec warstwę lakieru bezbarwnego matowego lub połyskującego w zależności od wymagań.

W zależności od wymagań czy potrzeby może być nakładanych więcej warstw danego lakieru.

Po wyschnięciu lakierów mamy gotowy element.

Jeśli nie mamy wprawy w lakierowaniu gotowy element z dokładnie oszlifowaną powierzchnią możemy zawieźć do lakiernika który położy podkład i lakier.

<<< 4. Formowanie. Metoda podobna do metody nr.2 z tym że wykonujemy jedynie jakby jedną stronę formy. Do wylanego gipsu wkładamy element wzorcowy lub szablon. Po zaschnięciu gipsu wyjmujemy ostrożnie element wzorcowy i czyścimy i wygładzamy formę. Formę dobrze jest pokryć wstępnie folią do mięsa z marketu lub tzw. żelkotem jeśli ktoś ma dostęp czyli materiałem zapobiegającym przyleganie żywicy do formy. Na tak przygotowanej formie jednostronnej wykładamy matę/kawałki z włókna szklanego zanurzone wcześniej w żywicy epoksydowej formując je do kształtu formy gipsowej. Po zaschnięciu wyciągamy element z formy i obrabiamy go oraz szlifujemy do gładkości. Potem jak w poprzednim punkcie : podkład, lakier i wykończenie (lakier bezbarwny/ polerowanie itp.) "


Czy próbował ktoś z forum robić cos takiego?
Ile mniej więcej potrzeba tej zywicy?
Model (dokładniej połówkę) wykonać w miękkim drewnie, czy w czymś podobnym?

Jeżeli był już temat dotyczący kjonkretnie tegfo zagadnienia, to sorry i linka prosze <Czytaj>

Pozdrawiam wszystkich


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Wrz 25, 2007 2:16 pm 
Offline
VI stopień wtajemniczenia
VI stopień wtajemniczenia
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Mar 07, 2007 4:33 pm
Posty: 766
Miejscowość: Tarnów
Powiem CI tak.
Koszt wykonania takiej owiewki nie przekracza 30zł (w hurcie) + cena tych lamp. Najważniejsze jest mieć forme, bo bez niej nie zrobisz czegoś takiego. Jeżeli chodzi o materiały to potrzebne będą: mata szklana (cienka- najlepiej 150-ka), żywica epoksydowa, utwardzacz, pędzel, aceton. No i tak jak mówiłem najważniejsze czyli formę.

[ Dodano: 25 Wrzesień 2007, 13:21 ]
Nie czytałem tego Twojego litania podałem Ci metodę z której ja najczęściej korzystam. Jeżeli zrobisz albo załatwisz formę to moge Ci zrobić coś takiego za dużo mniejsze pieniądze niż te w aukcji.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Wto Wrz 25, 2007 11:22 pm 
Offline

Rejestracja: Pon Wrz 24, 2007 10:45 pm
Posty: 6
Miejscowość: Okolice Gorlic
Wielkie dzieki!!!
Postaram sie wykonać taką formę, (w zwykłym gipsie?) jednak nie wiem z czego wykonać model. Po prostu wystrugać w drewnie???(Może znajdę coś gotowego)
Jeżeli ktoś ma też jakies ciekawe informacje na temat owiewek z laminatu, to prosze sie udzielić ;]


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Wrz 26, 2007 1:53 pm 
Offline
VI stopień wtajemniczenia
VI stopień wtajemniczenia
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Mar 07, 2007 4:33 pm
Posty: 766
Miejscowość: Tarnów
Wykonujesz samą formę (nie wiem na co CI ten model), na której zaklepujesz matę szklaną. Oczywiście robisz kilka warstw. Potem jak wyschie żywica to wyciągasz formę i gotowe. Następnie zostaje tylko szpachlowanie i malowanie.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Wrz 26, 2007 4:16 pm 
Offline

Rejestracja: Pon Wrz 24, 2007 10:45 pm
Posty: 6
Miejscowość: Okolice Gorlic
Chodzi mi o to, że jeżeli kształt jest bardziej skomplikowany, jak owiewka z linka, to trudno jest wykonać taką formę i wiedzieć jak to później będzie wygladało.
A jakbym zrobił model, to pozostaje wykonać tylko jego model w gipsie i już forma jest gotowa.
Pozdrawaim


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Wrz 26, 2007 4:53 pm 
Offline
VI stopień wtajemniczenia
VI stopień wtajemniczenia
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Mar 07, 2007 4:33 pm
Posty: 766
Miejscowość: Tarnów
No dobra, ale forma będzie tak samo wyglądać jak i element końcowy. Chyba że model chcesz zrobić z np. jakiegoś materiału plastycznego, dobrego do obróbki, a potem na podstawie tego zrobić formę. Wybór należy do Ciebie


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Wrz 26, 2007 6:20 pm 
Offline
VI stopień wtajemniczenia
VI stopień wtajemniczenia

Rejestracja: Sob Cze 02, 2007 7:10 pm
Posty: 887
Miejscowość: Wielkoposlka
CzepeK, niezłe arcydzieło z tej owiewki ( ale za dużo pierdólek :P ) . . . najlepiej z tej pianki zrobic bo jest chyba najłatwiej . . . ja tez o takowej owiewce myśle już od dawna :D . . .


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Śro Wrz 26, 2007 10:29 pm 
Offline

Rejestracja: Pon Wrz 24, 2007 10:45 pm
Posty: 6
Miejscowość: Okolice Gorlic
wojterr napisał(a):
CzepeK, niezłe arcydzieło z tej owiewki ( ale za dużo pierdólek :P ) . . . najlepiej z tej pianki zrobic bo jest chyba najłatwiej . . . ja tez o takowej owiewce myśle już od dawna :D . . .


Wyrzeźbić i żywicą...
Zastanawiam się jednak czy ta pianka jest wystarczająco szytywana...


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Wrz 27, 2007 11:16 pm 
Offline
VI stopień wtajemniczenia
VI stopień wtajemniczenia

Rejestracja: Sob Cze 02, 2007 7:10 pm
Posty: 887
Miejscowość: Wielkoposlka
jest ale i tak ni musi być tak mocna :D . . . oblkleić ją trzeba folią tą kuchenną :P i będzie orajt :D


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Wrz 27, 2007 11:19 pm 
Offline
VI stopień wtajemniczenia
VI stopień wtajemniczenia
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Mar 07, 2007 4:33 pm
Posty: 766
Miejscowość: Tarnów
ale po co tą flią jak można żelkotem ?? To przecież nie kosztuje majątek.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Wrz 28, 2007 10:30 pm 
Offline
VI stopień wtajemniczenia
VI stopień wtajemniczenia

Rejestracja: Sob Cze 02, 2007 7:10 pm
Posty: 887
Miejscowość: Wielkoposlka
ale tak można i tak można :P . . . jak komu lepiej :P . . . taką owiewke spróbuje zrobic gdy nadejdzie taki przypływ gotówki :P ( chociaz spróbuje wykonać :P )


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Czw Gru 13, 2007 6:02 pm 
Offline
II stopień wtajemniczenia
II stopień wtajemniczenia
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Wrz 23, 2007 1:26 pm
Posty: 89
Miejscowość: Płońsk
Pojazd: Simson s51
a to moja owiewka http://www.wrzuta.pl/obraz/mNRb4lQaJ4/m ... o_poczatek wzorowałem się właśnie na tej u góry jeszcze nie skończona (brak świateł i muszę ją jeszcze pokryć szpachlą zrobiona w 2 godz na poddaszu )(papier nóż styropian i dobre chęci to wszystko)

_________________
motóry to to co lubimy najbardziej


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Gru 14, 2007 1:16 am 
Offline
VI stopień wtajemniczenia
VI stopień wtajemniczenia
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Mar 07, 2007 4:33 pm
Posty: 766
Miejscowość: Tarnów
patryk199390, ale to jest dopiero sama forma ??

_________________
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie całości lub fragmentów wypowiedzi bez zgody autora lub odpowiedniego oznaczenia cytatu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Gru 14, 2007 7:33 am 
Offline
VI stopień wtajemniczenia
VI stopień wtajemniczenia
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Cze 21, 2007 8:36 am
Posty: 1616
Miejscowość: Ostrołęka
Pojazd: Audi A4 B5 1.6 '95

Poprzednie pojazdy:
Romet Ogar 200 '89
Romet Ogar 200 '83
Romet Ogar 200 '86
Romet Ogar 205 '82
Romet Komar 2350 '72
MZ TS 150 '82
WSK B3 125 '80
WSK B3 125 '81
Malaguti F-10 '92
Dobra robota, ale jeszcze musisz trochę przytrzeć bo te rogi nie są symetryczne :D

_________________
Było, minęło.


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu:
PostWysłany: Pią Gru 14, 2007 10:37 am 
Offline
II stopień wtajemniczenia
II stopień wtajemniczenia
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie Wrz 23, 2007 1:26 pm
Posty: 89
Miejscowość: Płońsk
Pojazd: Simson s51
tak wiem o tym ja dopiero przy tym 2 godz siedzialem i to narazie tak z grubsza robiłem zeby zobaczyć jak to będzie wyglądało a teraz poprawki zacznę robić dokładne
tomek1212 tak tto narazie sama forma

_________________
motóry to to co lubimy najbardziej


Góra
 Profil E-mail  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)


Podobne tematy
 Tematy   Autor   Odpowiedzi   Wyświetleń   Ostatni post 
Brak nowych postów Owiewki na ręce

Dawideq

5

3237

Nie Sie 27, 2006 1:00 pm

Garry1 Zobacz ostatni post

Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów. Owiewki, ospoilerowanie

raczek777

14

6046

Sob Mar 10, 2007 2:33 pm

banan_s51 Zobacz ostatni post

Brak nowych postów owiewki na ręce

voyts

5

3221

Czw Lut 10, 2011 7:40 pm

Fekku Zobacz ostatni post

Brak nowych postów motaż owiewki w simsonie s51

marcintroc01

10

7328

Pią Kwi 18, 2008 6:25 pm

Driver Zobacz ostatni post

Brak nowych postów ogar 200 kolor owiewki

mikaogar

4

3194

Pon Sty 18, 2010 7:27 pm

mikaogar Zobacz ostatni post

 


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 13 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list

Moje Moto


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

phpBB SEO
[ Time : 0.062s | 21 Queries | GZIP : Off ]